fate-zero

En İyi 10 Animasyon Aksiyon Filmi Önerisi

Aksiyon denince akla hareketli, vurdulu kırdılı sahnelerin fazla olduğu filmler akıllara sıklıkla gelmektedir. Aksiyon sahnelerinin animelere uyarlanması yeni bir durum değildir. Birçok anime tutkunu çeşitli konularda yapılan animelere yönelim gösterir. Aksiyon dolu animeler bu yılın en çok arananlar listesine yerleşti bile. Artık Türkiye animenin ne olduğunu biliyor ve yakından takip ediyor. Bizler de aksiyon ve anime severler için harika bir liste hazırladık. Gelin birlikte aksiyon sahneleriyle öne çıkan animelere göz atalım.

10- Angel Beats

angel-beats-dizisi-1

Müzikleriyle ön plana çıkan Angel Beats, harika bir yapıt niteliğinde. Daha ilk bölümden aksiyon sahneleriyle gönlünüzü fet edebilecek cinsten. Animede ölümlü bir dünya işlerin içine konu oluyor. Yani ölümden sonraki yaşamı gösterdiğini söyleyebiliriz. Animede lise döneminden birçok genç olduğunu görebilirsiniz. Bu kişiler neden birbirleriyle savaşıyor, neden hep liseli gençler var? Bu soruların cevabı izleyenlerde kalsın. Komedi ve doğa üstü güçler de bu animeye öte yandan bir renk katıyor.  Tanrıya karşı isyan eden ve ona meydan okuyan gençlerin ilginç hikayelerine izleyerek sizler de tanık olabilirsiniz.

9- Baccano

baccano-animasyon

Sadece 13 bölüm olmasına rağmen konusuyla büyüleyen ve oldukça farklı olan bir anime konusuyla karşı karşıya kalacaksınız. Baccano efekt ve çizimleriyle de harika bir görsele sahip. Aksiyon dışında tarih, gizem, dram, komedi, seinen ve fantastik gibi birçok türü de içerisinde barındırıyor. Ölümsüzlük iksiri arayışında olan bir grup simyacı bu animeye konu oluyor. Olayların detaylı bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Çünkü olaylar arasındaki bağlar son bölüme yakın bir şekilde tamamlanıyor ve neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz. Yani ilk bölümlerde animeyi pek fazla anlamayabilirsiniz.

8- Zetsuen no Tempest (Blast of Tempest)

Zetsuen-no-Tempest-Blast-of-Tempest-1

Öncelikle bu animede Shakespeare eserlerinden birçok alıntı olduğunu ifade etmemiz gerekir. Bu yüzden Shakespeare eserlerini okumanız animeyi anlamlandırmada daha fazla yardım edecektir. Hangi eserler olduğunu da söyleyelim. Öncelikle Hamlet kesinlikle okunmalı. Bunun dışında Romeo ve Juliet, The Tempest gibi eserlerinde okunması gerekir. Animede güzel alıntıların haricinde klasik müzikleri de sık sık duyuyoruz. Olay örgüsü ise kız kardeşini öldüren kişiyi arayan Mahiro Fuwa etrafında dönüyor. Animenin aksiyon dışında drama ve Shounen türünü de kapsadığını belirtelim.

7- 91 Days

91-days

Mafya olaylarını severler için harika bir aksiyon animesi önerebiliriz. Ana karakter Avilio bir mafyaya katılmak ister ama amacı ailesini öldürenleri bulmaktır. İzlemiş olduğunuz mafya filmlerinden oldukça farklı bir mafya içeriği olduğunu ancak izlediğinizde fark edebilirsiniz. Bu animeyi izleyenler kendilerine çok şey katacaktır. Durarara animesini yazan Tku Kishimoto’nun eseri olması da animenin daha değerli olmasını sağlıyor. Klişelerden uzak bir mafya filmi izlemek istiyorsanız mutlaka bu animeyi izleyin.

6- Code Geass

code-geass

Çok konuşulan animelerden Code Geass oldukça ilginç bir distopya animesidir. Animenin çizim ve müzkleri oldukça kaliteli. Bunun yanında işgal edilmiş bir Japonya görüyoruz. Baş karakter zekasıyla ön plana çıkıyor ve çarpıcı hamlelerde bulunuyor. Gizem ve zekanın önde olduğu bu animede olaylara bakış açınızın değişeceği kesindir. Anime severlerin çok yakından ilgilendiği ve takip ettiği bir aksiyon filmidir.

5- Fullmetal Alchemist Brotherhood

fullmetal-alchemist-brotherhood

Ah fullmetal! Yıllardır anime severlerin gündeminde ve büyünün, simyanın konu olduğu harika bir anime. Büyülerin dünyasında öncelik kurallara uymak ve eşitlik ilkesine sadık kalmaktır. Birçok anime severin ilk listesinde yer aldığını da belirtebiliriz. Felsefik bakış açısı ne kadar zekice kurgulandığını da gözler önüne serecek. Benim ilk sıraya koymamış olmamın sebebi bana daha çekici gelen animelerin farklı olmasından dolayıdır. Ancak tüm anime severleri konu edinecek olursak Fullmetal’in çok değerli olduğunu söyleyebiliriz.

4- Psycho- Pass

Psycho-Pass

Teknolojik bir anime ile karşı karşıya kalacaksınız. Teknolojinin dünyasında suçların nasıl çözüme kavuştuğunu görmeniz için mutlaka bu animeyi izlemeniz gerekir. Her şeyin sistematik olduğu bir dünya bu animeyi farklılaştıran en büyük tarafıdır. Yetişkinleri derinden etkileyebilecek polisiye, bilimkurgu ve aksiyon animesi olduğunu söyleyebiliriz. Toplumsal sorunlar da animede işleniyor ve yaş kitlesinin artmasını sağlıyor.

3- Fate/Zero

fate-zero

Sihir ve büyü tutkunu olanların çok seveceği türden bir animedir Fate, Ancak olayların acımasızca gerçekleşiyor olması yaş kitlesini arttırıyor. Yani her yaştan kesimin izlemesine imkan vermiyor. Bu da aksiyonun oldukça güçlü işlendiğini gösteriyor. Acımasız dünyada karakterlerin nasıl ayakta kaldıklarını görmek için animeyi mutlaka izlemeniz gerekir.

2- Shingeki no Kyojin (Attack on Titan)

Shingeki-no-Kyojin-Attack-on-Titan

Fantastik bir anime olan Attack of Titan, anime severlerin sık sık ismini söylediği harika bir animedir. Bu fantastik animede devler ön plana çıkıyor. Devler ve insanların yoğun savaşı çeşitli müziklerle aktarılıyor. Oldukça ilginç olan bu animede farklı bir dünyaya konuk olacaksınız.

1- Sword Art Online

sword-art-online

Oldukça ilginç bir konusu olan Sword Art Online, bir oyunun gerçek hayata kurgulanması ile başlıyor. Karakterler bir oyunun içinde olarak savaşıyor. Karakterlerin canları, aldıkları güçler aynı bir oyunun içindeymişçesine gösteriliyor. İsekai animelerini severlerde bu animeden vazgeçemeyecektir. Sonrasında bu animeye benzeyen birçok anime ortaya çıksa da asla bir Sword Art Online olmayı başaramadılar.

Related Article

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir