peaky-blinders-dizisi

Peaky Blinders Dizisi Yorum ve Eleştiri

Steven Knight‘ın hayata geçirdiği Peaky Blinders, 2013 yılında BBC’de yayına başladı. Kısa sürede BBC’nin en çok izlenmekte olan dizilerinden biri hâline geldi. Steven Knight, Dirty Pretty Things ile Oscar adaylığı kazanmış ve Eastern Promises ve Locke gibi filmlerin senaristidir. Son zamanların en iyi İngiliz dizilerinden biri haline gelen Peaky Blinders, Netflix’te yayınlanmasının ardından daha da geniş bir izleyici kitlesine ulaşmıştır.

Paul Anderson, Annabelle Wallis, Tom Hardy  Cillian Murphy, Helen McCrory, Joe Cole, Sam Neill, FinnCole ve  gibi isimlerin rollerinde yer aldığı dizi, izleyicileri 1920’li yıllara götürmekte ve I. Dünya Savaşı’nın hemen ardından Birmingham’ın karanlık yeraltı dünyasını ele geçiren ve kontrol eden Shelby ailesinin hikâyesini anlatmaktadır. Birmingham kentinde geçen dizi, Peaky Blinders ismini taşır. 19. asırın sonlarından 20. asırın başlarına kadar kentte nam ve güce sahip olan gerçek bir sokak çetesinden ilham almaktadır.

Salgın nedeniyle ekranlardan uzak kalan Peaky Blinders’ın hazırlık döneminde olan 6. sezonu için heyecanlı bekleyiş devam ederken, dizi hakkında bilinmesi gereken bazı ayrıntılar izleyiciler için derlenmiştir.

peaky-blinders-aktor

Asıl Peaky Blinders Çetesi ve Giyim Tarzı

Dizinin esinlendiği asıl Peaky Blinders çetesi, özellikle 1890’lı senelerde Birmingham’da tüm güce hâkimdi. Dizinin geçmekte olduğu 1920’li senelere gelindiğinde ise aslında güçleri tükenmişti. Var olan güçlerini de “The Birmingham Gang”e bırakmışlardı. Fakat çete güçlü olduğu dönemde kentte büyük bir iz yaratmıştı. The Birmingham Gang çetesi gibi Birmingham’da faaliyet gösteren çeteler halk arasında Peaky Blinders olarak anılmaya başlamıştır.

Asıl çete, maddi sıkıntılar çeken işçi sınıfından gelmekte olan suçlulardan oluşmakta olsa da dizide gösterildiği gibi ”şık ve tarz” giyinirlerdi. Hatta dizinin üyelerinin kıyafetlerinde” şık ve tarz “ tercihleri oldukça yerinde. Ancak asıl çete üyelerinin şapkalarında jilet bulundurmalarının pek mümkün olmadığı belirtiliyor. O senelerde jilet fikri, Peaky Blinders gibi işçi kademesinden gelmekte olan bir çetenin taşıdıkları jiletin ücretini karşılayamayacakları kadar pahalı bir detaydı. Şapkada jilet taşıma düşüncesi A Walk Down Summer Lane romanın yazarı John Douglas’tan esinlenerek uyarlanmıştır.

peaky-blinders

Jason Statham Thomas Shelby’yi Canlandırabilirdi

İzleyici olarak Thomas Shelby rolünde Cillian Murphy dışında birini düşünebilmek olanaksız olsa da, dizinin senaristi Steven Knight ilk olarak Murphy’yi bu role yakıştırmamış. Bu nedenle de o sırada rol için bir araya geldiği bir diğer isim olan ve karakterin korkusuz ve yürekli mizacına daha yakın olduğunu düşündüğü Jason Statham’a teklif etmiş. Knight, rolü Jason Statham’a vermek niyetindeyken Cillian Murphy’den gelen bir mesaj fikrini değiştirmesine neden olmuş. Steven Knight’ın onu bu role yakıştıramadığı için başka bir isme yöneldiğini farkeden  Murphy, “Unutma, ben bir oyuncuyum” mesajını atmış.

Peaky-blinders-michael-gina-gray-oswald-mosley

Peaky Blinders Western Etkisi ve İmaj Görselliği

Peaky Blinders Birmingham’da geçen bir suç çetesi dizisi olsa da, Steven Knight diziyi etkileyen kurgunun gangster kurguları değil western‘ler olduğunun üzerinde duruyor. Daha ilk bölümün birinci sahnesinde Tommy’nin atıyla kente gelmesi dizinin  western havasını taşıyor. Amerikan filmlerinde kovboylar mükemmelleştirilip romantize edildiği gibi, bu dizi de Birminghamlı çeteler ve gangsterler mükemmelleştirilip romantize ediliyor.

Dizinin görsel imajının arkasında da bu romantizmleştirilmiş gangster anlatısı bulunuyor. Suç dünyasının asıl yüzünü olabildiğince inandırıcı bir şekilde gösteren The Wire benzeri dizilerin aksine Peaky Blinders, çok daha cool bir yapım tasarımına ve görüntü yönetimine sahip. Bunun nedeni ise Steven Knight’ın daha küçücükken romanlarını babasından ve annesinden dinleyip küçücük aklıyla onları mükemmelleştirmiş olmasıdır. Peaky Blinders gangsterlerinin hikâyesinin halk arasında anlatılan bu hikâyelerle, biraz mükemmelleştirilerek aktarıldığı için dizi de bunu izleyicilere en iyi yansıtacak şekilde tasarlanmıştır..

peaky-blinders-2

Cole Kardeşler ve Birmingham

Peaky Blinders dizisinde Polly’nin seneler sonra kavuşabildiği oğlu Shelby kardeşlerden John’u canlandıran Joe Cole ve Michael Gray’i canlandıran Finn Cole, izleyici karşısına kuzen olarak çıkıyor. Gerçekte ise bu iki oyuncu karakterinin akrabalık bağları çok daha yakın. Çünkü Finn Cole ve Joe Cole kardeşler.

Dizi Birmingham’da geçiyor ve Venedik’ten daha fazla kanalın bulunduğu Birmingham’ın suyolları kaçakçılık sahnelerinde karşımıza oldukça çok çıkıyor olsa da, gerçekte dizinin çekimleri büyük ölçüde Londra ve Liverpool’da gerçekleşiyor. Bunun sebebi Birmingham’da dizinin geçmekte olduğu o dönemleri anımsatan pek az yer kalmış olması. Yine de ara ara Birmingham’da da çekimler yapılıyor.

peaky-blinders-og

BAFTA Ödülleri’ndeki Başarısı

Peaky Blinders dizisi, özellikle teknik sınıflandırmalarda BAFTA Ödülleri’nde ilk sezonundan başlayarak adından söz ettirmeyi başardı. Saç ve makyaj, ışık, kostüm tasarımı, ses kurgusu gibi sınıflandırmalarda pek çok adaylık ve ödül almış olan dizi, BAFTA Ödülleri’nde en büyük başarısına 2018 yılında ulaşarak  En İyi Dizi ödülünün sahibi olmaya hak kazandı.

Steven Knight’ın Final Düşüncesi

Peaky Blinders dizisi daha bir süre devam edecek gibi görünse de Steven Knight şimdiden dizinin finalini düşünmüş durumda. Bunu bir ailenin iki dünya savaşı arasındaki romanı olarak gören Knight, Birmingham’da II. Dünya Savaşı’nda savaş uçaklarının gelişini haber verecek ilk sirenin çalmaya başlamasıyla diziyi sonlandırmayı düşünüyor. Bu da dizinin finalinin 25 Haziran 1940’ta son bulacağı anlamına geliyor.

peaky-blinders-aktor-2

Related Article

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir