anime-nedir

Anime Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Anime Nedir? Animelerle İlgili Bilinmeyenler

Anime nedir? Animelerle ilgili bilinmeyenler nelerdir? Anime ve Manga arasındaki fark nedir? Sorularının cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.,

Anime kelimesini gün içerisinde duyanların sayısı Türkiye’de her geçen gün biraz daha artmaktadır. Japoncadan doğan bu kelime aslında çok iyi bildiğimiz bir türe ait. Özellikle 1990 ve 2010 yılları arasında Türkiye’de oldukça farklı anime türleri yayınlanmıştır. Şeker kız Candy, Ay Savaşçısı, Tsubasa, Pokemon, Digimon gibi türler bir döneme damga vurarak animeleri sevmemizi sağlamıştır. Peki anime nedir? Gelin bu sorumuzun cevabına bakalım.

Anime Nedir?

Anime kelime kökeni olarak Fransızcadan gelmektedir. İngilizcesi ise “Animation” olarak bilinmektedir. Aslında animasyon kavramının Japoncaya has kullanımı olarak da ifade edilir. Japonlar kendi yaptıkları animasyonlara anime ismini vermiştir ve kendilerine özgü bir tarz geliştirmişlerdir. Özellikle çizim yönü ile diğer animasyonlardan hızlı bir şekilde ayırt edilirler.

Çizimlerinde büyük gözler özellikle dikkat çekerken, konular da ayrı bir özenle hazırlanır. Çeşit çeşit konular bir film niteliği taşımaktadır. Yani animeleri filmler ve diziler gibi düşünsek çok da abartmış olmayız. Bazı anime türlerinin yaş sınırı da vardır. Her yaşa uygun animeler harika bir duygu çerçevesi içerisinde işlenerek karşı tarafa iletilir. Bu yüzden birçok hayranı ve seveni vardır. Bazı animeleri ünlü şarkıcılar seslendirir ve müziklerini de ünlü şarkıcılar yapar. Bu durum da ne kadar özenli bir yapıt olduklarını bir kez daha kanıtlıyor diyebiliriz.

anime-nedir-bilinmesi-gerekenler

Anime ve Manga arasındaki Fark nedir?

Manga kavramı da yine Japoncaya özgü bir kavramdır. Anlamı çizgi roman demektir. Animeler yayınlanmadan önce mutlaka bir mangası yapılmaktadır. Bu mangalar bölüm bölüm gelir ve film karesi gibidir. Bazı mangaların animesi yapılmamıştır ama yine de ilgiyle takip edilir. Bunun yanında bazı mangalar devam ederken animeleri bitmiş olarak gösterilmektedir. Japonlara özgü bu çizgi romanların okunuş biçimi de farklıdır. Okurken sağdan sola doğru gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde olay örgüsünü tamamlayamayabilirsiniz. Manga yazan kişilere de Mangaka ismi verilir ve bazı animelerde bu konu genişçe işlenmiştir.

Animelerle İlgili Bilinmeyenler

Birçok kişi animeye çizgi film ismini verse de aslında bunu söylemek çok doğru olmaz. Çünkü çizgi filmlerin çoğu çocuklara hitap edilerek yapılır ve basit çizimlerken, basit konulardan oluşur. Ancak animelerde konu sınırlaması yoktur ve çok farklı konulara değinilir. Ayrıca çoğu çocuklara hitap etmez ve bazen yetişkinlerin bile anlaması zor sahneler vardır. Bölümler bittiğinde yetişkinler bölümden ne anladıklarını anlatıp eleştiri dahi yapabilirler.

Bazı animeler kişilerce farklı anlamları dahi barındırabilir. Bu yüzden çocuklarla sınırlamak mümkün değildir. Ailece izlenebilecek animeler de vardır. Bunun yanında çocuklara özel animeler de vardır. Yani konusuna bakmadn anime izlemek veya izletmek çok da doğru olmaz. Anime severler animeler çizgifilm denmesinden bu yüzden hiç hoşlanmaz. Animeler onlar için film niteliğindedir ve izledikçe insanı geliştirir.

anime

Anime severler yılın bazı dönemlerinde bir araya gelerek Cosplay partileri yaparlar. Bu partilerde anime veya mangalardaki karakterlerin kostümlerini giyerek onları taklit ederler. Cosplay kostüm giyerek taklit etmek manasına gelir. Her geçen gün yaygınlaşan bir kavram olduğunu da söyleyebiliriz.

Bazı animelerde değişik tür isimleri yazar ve bu tür isimlerin bilinmesi gerekir. Aksi takdirde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Hentai türü cinsel sahnelerin canlandırıldığı bir türdür. Bunun yanında Shounen Ai türü ise erkek erkeğe ilişkileri anlatan bir türdür. Shoujo Ai ise tam tersine kadın kadına ilişkilerin anlatıldığı bir türdür. Yaoi erkek erkeğe cinsel ilişkileri anlatırken Yuri kadın kadına cinsel ilişkileri anlatır.

Harem türü animelerde ise ya bir erkek birçok kadın vardır ya da bir kadın birçok erkek vardır. Olaylar bunlar etrafında döner. Ecchi türü animelerde ise kız karakterlerin vücut yapıları aşırı belirgin çizilir.Yani cinsel bir dürtü uyandırır. Ancak açık olarak cinsel ilişkiler yoktur.

Related Article

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir