en-iyi-avrupa-filmleri

Mutlaka izlenmesi gereken 10 Avrupa filmi

Cannes film festivalinde gösterime giren En iyi Avrupa filmleri Sine5’te listelendi. İki yıl süren aradan sonra, dünyanın en büyük film festivali Cannes, Mayıs 2022 için kırmızı halısını bir kez daha seriyor ve aynı zamanda 75. yıldönümünü kutluyor.

Tom Cruise, Kristen Stewart, Tom Hanks, Lea Seydoux, Marion Cotillard ve Forest Whitaker gibi film yıldızları da bu festivalde yer alacak. Cannes basamaklarını tırmanması beklenen bu yıldızlar aynı zamanda Avrupa’nın en iyi film yapımcılarından bazıları. Her iki Oscar adayı Thomas Vinterberg’in Danimarkalı komedi-drama filmi Another Round ve Joachim Trier’in The Worst Person in the World’ü ilk kez Cannes’da görüldü. İşte Avrupalı eleştirmenlerin bu yılki festivalde mutlaka görmeleri gerekenler:

CORSAGE Filmi 2022

Avusturyalı film yapımcısı Marie Kreutzer’in yazdığı Corsage filmi 2022, kaçırılmaması gereken bir film. Vicky Krieps’i (The Phantom Thread ve Bergman Island’dan), 1877’de 40. doğum gününü kutlarken, sorgulayıcı zihnini ve huzursuz ruhunu havasız, korseli varlığıyla giderek daha fazla çelişen Avusturya İmparatoriçesi Elizabeth ‘Sisi’ olarak canlandırıyor. Galler Prensesi Diana’ya ne kadar benzediği göz önüne alındığında, Corsage’ın yapımcılarının da son hit olan Spencer’ı yaptığını keşfetmek şaşırtıcı olmayabilir.

SESSİZ İkizler Filmi

image
Sessiz İkizler Agnieszka Smoczynska

Polonyalı film yapımcısı Smoczynka, Black Panther’den Letitia Wright ve Small Axe oyuncusu Tamara Lawrance’ın gerçek hayattaki tek yumurta ikizleri June ve Jennifer Gibbons’u canlandırdığı Un Certain Regard’da da bu dünya prömiyerini yönetiyor. Gazeteci Marjorie Wallace’ın onlar hakkındaki kitabı The Silent Twins’in bir uyarlamasına dayanıyor ve ikizlerin yaşadığı garip gizli dünyayı araştırıyor.

MARIUPOLIS 2 Filmi

Litvanyalı film yapımcısı Kvendaravicius, MARIUPOLIS 2 filmini çekerken 2 Nisan 2022’de Ukrayna’da Rus ordusu tarafından yakalandı ve öldürüldü. Festivalin belirli bir bölümünde görülmeyecek, ancak Cannes programına eklemenin “gerekli” olduğunu söyledi. Film, belgesel yapımcısının ölümünden önce Mariupol’da çektiği görüntülerden oluşuyor.

CLOSE Filmi 2019

image-1

Belçikalı yönetmen Dhont, Close filmini 2018’de henüz yirmili yaşlarındayken, balerin olmak için eğitim alan bir trans kızı ile anlatıyor. Narin ve güzel kız ile Camera D’Or’u (Cannes’da ilk kez uzun metrajlı film ödülü) kazandı. Kardeşinin ortak yapımcılığını üstlendiği ikinci uzun metrajlı filmi Close ile onu doğrudan ana yarışmaya sokmak için yeterliydi. Close, kimliğin başka bir incelemesidir – yakın arkadaş olan, ancak ilişkileri sorgulandıktan sonra ayrılan 13 yaşındaki iki çocuğun hikayesidir.

RODEO Filmi 2019

Rodeo’da, Julie Ledru’nun canlandırdığı ateşli ve bağımsız Julia anlatılıyor. Motosiklet tutkusunda ve sürücülerin bisikletlerini ve en son cesur dublörlerini sergiledikleri yasaklanmış toplantılar olan kentsel ‘Rodeos’un yüksek oktanlı dünyasında kaçış buluyor. Mission Impossible-Fallout’tan Mathieu Lardot tarafından koordine edilen birçok aksiyon sahnesi bekleyin. Un Certain Regard kategorisinde, ancak Rodeo’nun tüm festivalde izlenmesi en çok beklenen oyunlardan biri olması gerekiyor ve Titane’ın geçen yıl Julia Ducornau için yaptığını 33 yaşındaki yönetmen Lola Quivoron’un profili için yapabilir.

TCHAIKOVSKY’NIN Karısı (Tchaikovsky’s Wife) 2022 Filmi

image-2

Bu, Cannes’ın Rus devleti tarafından finanse edilen filmleri yasaklamasından sonra festivaldeki tek yüksek profilli Rus filmi. Tarihi drama, önceki yıllarda festivalde gösterilen önceki filmleri LETO ve Petrov’un Gribi için tasarlanan Kirill Serebrennikov tarafından yapıldı. Bu, bestecinin karısı Antonina olarak aktris Alyona Mihaylov’dan güçlü bir merkezi performans içermelidir. Serebrennikov’un bariz yetenekleri büyük talep görüyor – bu yıl Rusya’dan ayrıldı ve Ben Whishaw ile radikal Sovyet şairi Eduard Limonov hakkında yeni bir film üzerinde çalışıyor.

AFTERSUN Filmi

Normal People dizisini 2020 karantinası sırasında (veya bir yıl sonra The Lost Daughter) yakaladıysanız, İrlandalı aktör Paul Mescal’ın hayranı olabilirsiniz. Başka bir Cannes kenar çubuğunda, Eleştirmenler Haftası’nda, 20 yıl önce kızıyla tatilde genç bir İskoç babayı canlandırırken bulunacak. Ancak hikaye, Sofi’nin bir kadın ve 11 yaşında bir çocuk olarak, tatilini hafızanın bulanıklığında hatırladığı için bakış açısından. Eleştirmenler Mescal ve genç Sophie’nin (Frankie Corio tarafından canlandırılan) performanslarını bekliyorlar.

Kristoffer Borgli Filmi

Kristoffer Borgli Filmi Un Certain Regard’daki Norveç-İsveç yapımı film, Oscar adayı The Worst Person in the World’ün yapımcılarından geliyor. Cannes’deki dünya prömiyerinden de ses geliyor. Kristoffer Borgli’nin yönettiği film, son derece rekabetçi ve toksik bir ilişki içinde olan iki sanatçıya, Signe ve Thomas’a dayanan bir hikaye. Thomas aniden başarıyı bulduğunda, Signe dikkat ve sempati çekerek kendi statüsünü yeniden kazanmaya çalışır.

Mia Hansen-Løve Filmi

Fransız Yönetmen Hansen-Løve, geçen yıl Tim Roth ve Vicky Krieps’in başrollerini paylaştığı Bergman Adası için eleştirel beğeni topladı. Léa Seydoux şimdi Hansen-Løve’nin Yönetmenin On Beş Günü’nde gösterilen ilişkiler üzerine başka bir çalışma için ilham kaynağı. Seydoux, David Cronbenberg’in Geleceğin Suçları adlı büyük bir Yarışma filminde de bulunacak, ancak hayranlar, kızını tek başına büyüten ve hasta babasını düzenli olarak ziyaret eden genç bir anne olan Sandra olarak bu performanstan da keyif alabilirler. Bir arkadaşı Clément ile tutkulu bir ilişkiye başlar ve zevki babasının düşüşüne karşı yan yana gelir.

MEN Filmi

The Beach’i yazan ve Ex Machina ile ilk yönetmenlik denemesini yapan İngiliz yönetmen Garland’ın bu korku filmi, bu yaz Avrupa’da gösterime girmeden önce Cannes’da özel bir gösterime giriyor. Jessie Buckley ve Rory Kinnear’ın başrollerini paylaştığı filmde, Buckley zehirli erkekliğin dehşetiyle yüzleşen genç bir kadın rolünde. Film fragmanı zaten büyük miktarda beklenti yarattı.

Related Article

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir